Sports

“You can do more than you think”.
J. Wooden

The EYOF 2023 sport program includes 13 Winter sports: alpine skiing, biathlon, cross country, curling, figure skating, free-style, ski cross, Ice Hockey, short track, ski jumping, ski mountaineering, snowboard and nordic combined.

Alpine Skiing

VenueTARVISIO | Ski Area Tarvisio
Age category2005-2006
DisciplinesSUPER GIANT - GIANT SLALOM - SLALOM
Quota4 GIRLS – 4 BOYS – 4 TEAM OFFICIALS

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TTSG
B
SG
G
GS
B
GS
G
SL
B
SL
G

Biathlon

VenueFORNI AVOLTRI,
International Biathlon Centre “Carnia Arena”
Piani di Luzza
Age category2005-2006
Disciplines6/7,5 Km SPRINT
7,5/10 Km INDIVIDUAL
4X7,5 Km MIXED TEAM
Quota4 GIRLS – 4 BOYS – 4 TEAM OFFICIALS

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TT7.5 Km
Sprint
B
6 Km
Sprint
G
10 KM
Individual
B
7.5 Km
Individual
G
4x7.5 Km
Mixed team

Cross country

VenueSAPPADA | Ski Area Sappada
Age category2005-2006
Disciplines7,5Km/10Km (C)
7,5Km (F)
5Km (F)
Sprint – Mixed Relay 4X5 (C)(F)
Quota4 GIRLS – 4 BOYS – 4 TEAM OFFICIALS

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TRAININGTRAINING7.5 Km (C) – G
10 km(C) - B
7.5Km (F)
B
5Km (F)
G
Sprint
B/G
Mixed Relay
4x5 C/F

Curling

VenueCLAUT | Ice skating stadium
Claut Valcellina "Alceo della Valentina"
Age category2005-2006
Disciplines14 teams tournament
Quota5 BOYS – 5 GIRLS – 2 TEAM OFFICIALS

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
14 teams
B/G
14 teams
B/G
14 teams
B/G
14 teams
B/G
14 teams
B/G
Finals
B/G

Figure skating

VenuePONTEBBA | Ice arena Claudio Vuerich
Age category2005-2006
DisciplinesShort Program – Free Program
Quota1 BOY – 1 GIRL – 2 TEAM OFFICIALS

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
Short Program
B/G
Free Program
B/G

Freestyle

VenueRAVASCLETTO - ZONCOLAN
Ski Area Ravascletto Zoncolan
Age category2005-2006
DisciplinesSlopestyle
Quota4 BOYS – 4 GIRLS – 4 TEAM OFFICIALS

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TTTQualifications
B
Qualifications
G
Finals
B/G

Ice Hockey

VenueUDINE | Fiera di Udine - Padiglione 6 (BOYS)
SPITTAL (AUT) | Eissportarena (GIRLS)
Age category2005-2006
DisciplinesBoys: 6 teams tourn.
Girls: 7 teams tourn.(round robin)
Quota20 BOYS / 20 GIRLS

Boys tournament

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TUD
2 Matches
UD
2 Matches
UD
2 Matches
UD
2 Matches
UD
Final 3°
UD
Final 1°

Girls tournament

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TAUT
3 Matches
AUT
3 Matches
AUT
3 Matches
AUT
3 Matches
AUT
Final 3°
UD
Final 1°

Nordic Combined

VenueTARVISIO (CROSS COUNTRY)
Paruzzi Arena
PLANICA (SKI JUMPING)
Age category2005-2006
DisciplinesHS 102 -10/5 KM gundersen
HS 102 – 5/2.5 Km gundersen
HS 102 – 4X2,5 Km gundersen mixed
Quota4 BOYS – 4 GIRLS – 4 TEAM OFFICIALS

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TTHS 102
10/5 Km gundersen
B/G
HS 102
5/2,5 Km gundersen
B/G
HS 102
4x2,5 Km
gundersen mixed

Short track

VenuePONTEBBA | Ice arena Claudio Vuerich
Age category2005-2006
Disciplines500 mt / 1000 mt / 1500 mt
3000 mt mixed relay
Quota2 BOYS – 2 GIRLS – 2 TEAM OFFICIALS

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
T500 m
B/G
1000 m
B/G
1500 m
B/G
3000 m
Mixed relay

Ski Cross

VenueRAVASCLETTO - ZONCOLAN
Ski Area Ravascletto Zoncolan

Age category2005-2006
Disciplines
Quota4 BOYS – 4 GIRLS – 4 TEAM OFFICIALS

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TTQualification
B
Qualification
G
Small FinalBig Final

Ski Jumping

VenuePLANICA (SLO)
Age category2005-2006
DisciplinesHS 102 / Team HS 102
HS 102 mixed team
Quota

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
THS 102
B/G
Team
HS 102
B/G
THS 102
Mixed Team

Ski Mountaineering

VenueFORNI DI SOPRA | Ski area Forni di Sopra
Age category2005-2006
DisciplinesSprint/ Vertical / Mixed Relay
Quota

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TTSprint
B/G
Vertical
B/G
TMixed Relay

Snowboard

VenuePIANCAVALLO | Ski area Piancavallo
Age category2005-2006
DisciplinesSnowboard cross
Snowboard cross mixed team
Parallel Giant Slalom
Parallel Giant Slalom Mixed Team
Quota4 BOYS – 4 GIRLS – 4 TEAM OFFICIALS

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TParallel Giant Slalom B/GParallel Giant Slalom B/G mixed teamTSB cross B/GSB cross
mixed team