Sports

“You can do more than you think”.
J. Wooden

Il programma sportivo di EYOF2023 comprende 14 sport invernali: sci alpino, biathlon, cross country, curling, pattinaggio artistico, freestyle skiing (slopestyle – big air), ski cross, hockey su ghiaccio, short track, salto con gli sci, sci alpinismo, snowboard alpino e cross, snowboard freestyle (slopestyle – big air) e combinata nordica.

Alpine Skiing

VenueTARVISIO | Ski Area Tarvisio
Age category2005-2006
DisciplinesSUPER GIANT - GIANT SLALOM - SLALOM
Quota4 GIRLS – 4 BOYS – 4 TEAM OFFICIALS

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TTSG
B
SG
G
GS
B
GS
G
SL
B
SL
G

Biathlon

VenueFORNI AVOLTRI,
International Biathlon Centre “Carnia Arena”
Piani di Luzza
Age category2005-2006
Disciplines7,5 Km / 6 Km SPRINT
12,5/10 Km INDIVIDUAL
2X6 Km / 2x7,5 km MIXED TEAM
Quota4 GIRLS – 4 BOYS – 4 Ao

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TT
Sprint G 6 Km
Sprint B 7,5 Km
T
Individual
G 10 Km
Individual
B 12.5 Km
TMixed Relay
2x6 Km + 2x7,5 Km

Cross country

VenueSAPPADA | Ski Area Sappada
Age category2005-2006
Disciplines10Km / 7,5Km (C)
7,5Km / 5Km (F)
Sprint (C)
Mixed Relay 4X5
Quota4 GIRLS – 4 BOYS – 4 Ao

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TRAININGTRAININGG 7.5 Km (C)
B 10 km (C)
7.5Km (F)
B
5Km (F)
G
Sprint (C)
B/G
Mixed Relay
4x5 (C-F)

Curling

VenueCLAUT | Ice skating stadium
Claut Valcellina "Alceo della Valentina"
Age category2006-2007
Disciplines14 Mixed Teams Tournament
Quota2 BOYS – 2 GIRLS – 1 Ao

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
T14 teams
B/G
14 teams
B/G
14 teams
B/G
14 teams
B/G
Finals
B/G

Figure skating

VenuePONTEBBA | Ice arena Claudio Vuerich
Age category01.07.2006-30.06.2008
DisciplinesShort Program – Free Program
Quota1 BOY – 1 GIRL - 1 Ao Boys - 1 Ao Girls

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TTShort Program
B/G
Free Program
B/G

Freestyle Skiing

VenueRAVASCLETTO - ZONCOLAN
Ski Area Ravascletto Zoncolan
Age category2005-2006
DisciplinesSlopestyle & Big Air
Ski Corss
QuotaSlopestyle: 2 BOYS – 2 GIRLS – 2 Ao
Ski Cross: 2 BOYS – 2 GIRLS – 2 Ao

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TT



T
Qualif. Slopestyle B/G

T
Final Slopestyle B/G

T



Qualif. Ski Cross B/G
Qualif. Big Air B/G

Ski Cross
Small Final B/G
Big Final B/G
Final Big Air B/G

Freestyle Snowboard

VenueSELLA NEVEA | Ski area Sella Nevea
Age category2006-2007
DisciplinesSlopestyle
Big Air
Quota2 BOYS – 2 GIRLS – 2 Ao
Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TTQualif. Slopestyle
B/ G
Finals
Slopestyle B/G

TQualif.
Big Air
B/G
Finals
Big Air B/G

Ice Hockey

VenueUDINE | Fiera di Udine - Padiglione 6 (BOYS)
SPITTAL (AUT) | Eissportarena (GIRLS)
Age categoryBoys: 2006-2007
Girls: 2007-2008
DisciplinesBoys: 6 teams tournament
Girls: 8 teams tournament
Quota20 BOYS / 20 GIRLS - 6 Ao boys / 6 Ao Girls

Boys tournament

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TUD
2 Matches
UD
2 Matches
UD
2 Matches
UD
2 Matches
UD
Final 3°
UD
Final 1°

Girls tournament

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TAUT
3 Matches
AUT
3 Matches
AUT
3 Matches
AUT
3 Matches
AUT
Final 3°
UD
Final 1°

Nordic Combined

VenueTARVISIO (CROSS COUNTRY) | Paruzzi Arena
PLANICA - SLO (SKI JUMPING) | Nordic Centre
Age categoryGirls: 2005-2006
Boys: 2005-2006
DisciplinesHS 102 - 6/4 Km gundersen
HS 102 – 4X3,3 Km gundersen mixed
Quota4 BOYS – 4 GIRLS – 4 Ao

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TTHS 102
6/4 Km gundersen
B/G
THS 102
4x3,3 Km
gundersen mixed

Short track

VenuePONTEBBA | Ice arena Claudio Vuerich
Age category01.07.2006 - 30.06.2008
Disciplines500 mt / 1000 mt / 1500 mt
3000 mt mixed relay
Quota2 BOYS – 2 GIRLS – 2 Ao

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
T500 m
B/G
1000 m
B/G
1500 m
B/G
3000 m
Mixed relay

Ski Jumping

VenuePLANICA (SLO) | Nordic Centre
Age categoryGirls: 2005 - 2006
Boys: 2005 - 2006
DisciplinesHS 102 Indiviuald
HS 102 Team
HS 102 Mixed Team
Quota4 BOYS – 4 GIRLS – 4 Ao

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TTHS 102
B/G
Team
HS 102
B/G
THS 102
Mixed Team

Ski Mountaineering

VenueFORNI DI SOPRA | Ski area Forni di Sopra
Age category2005-2006
DisciplinesSprint
Sprint Mixed Team Relay
Individual
Quota4 BOYS – 4 GIRLS – 4 Ao

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TTSprint
B/G
Sprint Mixed Team Realy B/GTIndividual B/G

Alpine & Cross Snowboard

VenuePIANCAVALLO | Ski area Piancavallo
Age category2005-2006
DisciplinesParallel Giant Slalom
Parallel Giant Slalom mixed team
Snowboard cross
Snowboard cross mixed team
QuotaPGS: 2 BOYS – 2 GIRLS – 2 Ao
SBX: 2 BOYS – 2 GIRLS – 2 Ao

Saturday
21.01
Sunday
22.01
Monday
23.01
Tuesday
24.01
Wednesday
25.01
Thursday
26.01
Friday
27.01
Saturday
28.01
TParallel Giant Slalom B/GParallel Giant Slalom B/G mixed teamTSB cross B/GSB cross
mixed team